Na co pomaga witamina C?

Na co pomaga witamina C?

Na co pomaga witamina C? Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę ze znaczenia witamin dla organizmu człowieka. Są to naturalnie występujące niskocząsteczkowe związki organiczne, których obecność we krwi jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu oraz do przeprowadzenia wielu procesów regulacyjnych i metabolicznych. Organizm ludzki nie jest w stanie samodzielnie syntetyzować witamin, dlatego codziennie musi być dostarczany z pożywieniem.

Długotrwałe stosowanie diety ubogiej w składniki odżywcze lub nieprawidłowe odchudzanie często prowadzi do niedoboru substancji witaminowych, co prowadzi do obniżenia jakości życia i zaburzeń pracy wielu narządów i procesów zachodzących w organizmie. Poziom witaminy należy sprawdzić za pomocą badań krwi, jeśli pojawią się objawy, które mogą wskazywać na niedobór. Witamina C jest uważana za jedną z najważniejszych substancji dla człowieka. Jego działanie w organizmie jest wielopłaszczyznowe, co oznacza, że ​​oddziałuje na niego holistycznie, a jego niedobór objawia się rozwojem różnych dysfunkcji i chorób przewlekłych. Jakie są właściwości witaminy C? Jak pomaga witamina C?

Witamina C – co warto wiedzieć?

Na co pomaga witamina C?
Na co pomaga witamina C?

Witamina C, znana również jako kwas askorbinowy, jest jedną z najlepiej przebadanych substancji witaminowych. Jest związkiem organicznym, który łatwo rozpuszcza się w wodzie, a jego budowa skłoniła badaczy do zaklasyfikowania go do grupy polioli nasyconych. Obecność witaminy C w organizmie jest niezbędna do prawidłowego rozwoju wielu procesów wewnętrznych, dlatego jej niedobór może szybko objawić się pogorszeniem ogólnego stanu zdrowia.

Organizm ludzki nie jest w stanie sam jej wytworzyć, dlatego należy ją uzupełniać zdrową, zbilansowaną dietą. W skrajnych przypadkach konieczne jest przyjmowanie preparatów farmaceutycznych lub suplementów diety zawierających tę witaminę. Codzienne potrzeby zaopatrzenia materialnego zależą nie tylko od wielu, ale także od płci. Dorosłe kobiety powinny zadbać o dostarczanie 75 mg witaminy C dziennie, podczas gdy mężczyźni powinni dostarczać 90 mg tej substancji.

Jak pomaga witamina C? – Jaką rolę pełni w organizmie?

Właściwości witaminy C i jej dobroczynny wpływ na organizm wykorzystuje się w medycynie i kosmetologii. Odpowiednia jego codzienna podaż pozwala na utrzymanie dobrej kondycji fizycznej i psychicznej oraz wielu procesów metabolicznych w organizmie.

Jak pomaga witamina C? Co robi w organizmie?

 • Jego podaż wpływa na prawidłowy proces syntezy kolagenu,
 • Jest niezbędna do utrzymania prawidłowej budowy i funkcji tkanki łącznej,
 • Wspomaga wchłanianie żelaza, pomaga uniknąć anemii,
 • Jest silnym aktywatorem wielu enzymów odpowiedzialnych za regulację pracy narządów wewnętrznych i wielu procesów zachodzących w organizmie,
 • Poprawia wchłanianie patogenów przez krwinki białe,
 • Pozytywnie wpływa na pracę układu odpornościowego, chroni organizm przed atakami wirusów, bakterii i grzybów,
 • Znacząco obniża ciśnienie krwi i reguluje jej przepływ w naczyniach krwionośnych,
 • Chroń komórki ciała przed uszkodzeniem przez wolne rodniki,
 • Uszczelnia i wspiera prawidłową budowę naczyń krwionośnych,
 • Pozwala na odpowiednią redukcję hormonów stresu, przez co pozytywnie wpływa na zdrowie psychiczne,
 • Wpływa na prawidłową strukturę dziąseł – uszczelnia je i hamuje nadmierne krwawienie,
 • Hamuje rozwój próchnicy na zębach.

Najważniejszą właściwością witaminy C są jej właściwości przeciwutleniające, które chronią organizm przed przedwczesnym starzeniem. Jest to możliwe, ponieważ usuwa wolne rodniki, które mają szkodliwy wpływ na komórki organizmu, w tym na skórę. Wielu naukowców uważa, że ​​witamina C i jej właściwości przeciwutleniające pomagają chronić kod DNA komórek przed translacją do tkanki nowotworowej. Jej podaż jest jednym z czynników chroniących organizm przed rozwojem nowotworów.

Które pokarmy zawierają najwięcej witaminy C?

Brak witaminy C jest niebezpieczny dla organizmu. Jest substancją rozpuszczalną w wodzie, dlatego jej metabolizm jest wydalany w dużych ilościach z potem i moczem. Podaż tej substancji powinna mieć szczególne znaczenie przy stosowaniu diety odchudzającej oraz u osób uzależnionych od nikotyny i alkoholu. Najgroźniejszym skutkiem niedoboru witaminy C jest rozwój choroby ogólnoustrojowej zwanej szkorbutem. Jednak jej niedobór we krwi zmniejsza wydolność naczyń krwionośnych, prowadząc do anemii, astmy oraz zmian w strukturze kości i chrząstki. Zdrowa, zbilansowana dieta lub suplementy są gwarancją prawidłowego codziennego dostarczania substancji do krwi.

Jakie pokarmy są bogate w witaminę C?

 • dzika róża, wiśnia acerola, czerwona porzeczka,
 • zielone warzywa krzyżowe i liściaste,
 • papryka i pomidor,
 • brokuły i brukselka,
 • kiwi i papaja,
 • cytrusy: cytryny, pomarańcze, grejpfruty, mandarynki.

Obecność witamin zapewnia dobrą kondycję fizyczną i psychiczną. W przypadku wystąpienia objawów mogących świadczyć o jej niedoborze, warto rozważyć uzupełnienie ich równoważnymi preparatami.