Szczeciński podolog: naszą wizytówką są piękne stopy, szczególnie latem, kiedy często nosimy odkryte buty, np.…
Stomatolog od paradontozy
Stomatolog od paradontozy: zapalenie przyzębia jest drugą po próchnicy najczęściej występującą chorobą w stomatologii. Dla większości jest niewykrywalny, dopóki nie pozostaje już nic innego, jak zmniejszyć szkody i nieprzyjemne traktowanie. Choroba jest jednak łatwa do wykrycia, jeśli regularnie odwiedzamy dentystę.
Objawy zapalenia przyzębia
Z jakiego powodu możemy podejrzewać, że będziemy cierpieć na paradontozę? Istnieje wiele objawów, które możemy zobaczyć nawet gołym okiem bez specjalnego sprzętu. Luźne zęby, nieświeży oddech, krwawienie dziąseł lub samoistne krwawienie podczas szczotkowania, nadwrażliwość zębów, odsłonięta szyja, wystające zęby, popękane zęby, opuchnięte dziąsła to najważniejsze warunki, na które należy uważać. , zaczerwienienie i ropna wydzielina z dziąseł.
Skutki zapalenia przyzębia
Utrata zębów jest zdecydowanie jednym z najbardziej widocznych i nieprzyjemnych skutków tej choroby zębów. W przypadku nieleczonego zapalenia przyzębia bakterie zaczynają przemieszczać się do przestrzeni międzyzębowych, a następnie do kieszonek przyzębnych. Proces gnilny, który zachodzi w wyniku gromadzenia się bakterii, zaczyna mieć skutki od nieświeżego oddechu w jamie ustnej po odsłonięcie korzeni zębów.
Tak więc ból i krwawienie są najmniejszym z problemów stomatologicznych, jeśli chodzi o możliwość trwałej utraty zębów dla wszystkich. Nagromadzenie kamienia nazębnego i obrzęk to już późne skutki zapalenia przyzębia, chociaż mogą utrzymywać się latami. Mimo to wiele osób unika wizyty u dentysty w obawie, że leczenie będzie bolesne lub kosztowne.
Leczenie stomatologiczne zapalenia przyzębia
Podstawowe czyszczenie zębów z kamienia nazębnego jest refundowane przez NFZ, ale jednocześnie stosunkowo nieprzyjemne i często bolesne. Mimo to jest to zdecydowanie bardziej bolesne niż choroba przyzębia i utrata zębów przez całe życie. Prześledźmy więc proces leczenia stomatologicznego. Diagnoza rozpoczyna się od oceny ciężkości choroby. Diagnoza przy pomocy cyfrowej sondy periodontologicznej staje się w tym przypadku badaniem typowym. Diagnozując uszkodzenia przyzębia, samo badanie dostarcza również niezbędnych informacji do rehabilitacji i pozbycia się ognisk zapalenia dziąseł.
W gabinecie dentystycznym w pierwszej kolejności musimy wiedzieć jakiej szczoteczki używać, jak i jak często jej używamy, jak nitkować zęby i jak zapobiegać ich psuciu. Jeśli wrócimy do starych nawyków i pozwolimy bakteriom ponownie rozmnażać się między zębami, każde leczenie mija się z celem.
Nasze wstępne leczenie obejmowało usunięcie kamienia nazębnego. Jest to stosunkowo bolesna procedura, ponieważ trzeba oderwać coś bardzo twardego i mocno przyczepionego od zęba, jednocześnie wdzierając się w zewnętrzne dziąsła. Powierzchnia zęba jest następnie polerowana ze względów zdrowotnych i estetycznych, a na koniec zapobiega ponownemu tworzeniu się osadów.
Czyszczenie zębów w gabinecie stomatologicznym można przeprowadzić na kilka sposobów. Wykorzystana zostanie pasta polerska oraz kątnica z gumką recepturką, a także kireta i sierp do precyzyjnego usuwania kamienia. Większość osadów usuwa się za pomocą urządzeń ultradźwiękowych, które niszczą konstrukcje. Możliwe jest również, że lekarz użyje piaskarki do usunięcia przebarwień i miękkich osadów. Musimy być tego świadomi, ponieważ ten zabieg może nas bardziej przerażać niż jest w rzeczywistości.
Niewykluczone, że od teraz, oprócz zmiany nawyków w zakresie profilaktyki stomatologicznej, pacjenci będą musieli przyzwyczaić się do przyjmowania przez jakiś czas antybiotyków w postaci tabletek lub maści w celu wyeliminowania bakterii.
Czynniki ryzyka chorób przyzębia
Oczywiście w przypadku paradontozy możemy mówić o naszej odpowiedzialności za swój stan. Objawy stomatologiczne, które pojawiają się w tym przypadku oraz w przypadku próchnicy, są związane z naszymi nawykami żywieniowymi i sposobem, w jaki myjemy zęby.
Szczotkowanie i nitkowanie zębów są niezbędne. Osoby, które myją zęby zbyt krótko, na przykład zaledwie dwie minuty, nie pielęgnują odpowiednio jamy ustnej, co powoduje gromadzenie się resztek jedzenia w okolicy dziąseł. Nitkowanie to jeden z najlepszych sposobów zapobiegania powstawaniu kamienia nazębnego, jednak stosuje go bardzo niewielka liczba osób, co sprawia, że epidemia kamienia nazębnego jest tak niepokojąca. Nawyki, takie jak intensywne picie lub zażywanie narkotyków, są również silnie powiązane z problemami z zębami. Najbardziej oczywiste cechy pacjentów z zapaleniem przyzębia to zatrucie nikotyną i częste spożywanie alkoholu. W szczególności papierosy przyspieszają utratę zębów i zaostrzają stany zapalne.
Istnieje jednak kilka czynników, na które nie mamy wpływu i nie powinno to w żaden sposób zachęcać nikogo do zaniedbywania własnego zdrowia. Badania wykazały, że niektóre problemy z zębami, w tym zapalenie przyzębia, są ściśle związane z obecnością pewnych genów, ale są również ściśle związane z cechami środowiskowymi, w których żyjemy.