Podolog w Warszawie to specjalista od zdrowia stóp i paznokci, który za pomocą profesjonalnego sprzętu…
Szczeciński podolog
Szczeciński podolog: naszą wizytówką są piękne stopy, szczególnie latem, kiedy często nosimy odkryte buty, np. sandały. Warto jednak pamiętać, że właściwa pielęgnacja stóp nie powinna wiązać się z względami czysto estetycznymi. Wielu z nas po prostu zapomina, że nasze stopy będą nas wspierać do końca życia, dlatego tak ważne jest, aby regularnie o nie dbać. W tym celu warto udać się do poradni podologicznej, więc znajdź kogoś, kto zajmuje się wszelkiego rodzaju dolegliwościami stóp.
Podiatra – kim on jest?
Podiatra jest specjalistą w leczeniu schorzeń stóp. Choć wymienione nazwy zawodów sugerują ścisły związek z medycyną, należy pamiętać, że podiatrzy zdecydowanie nie są lekarzami, ich zawód jest związany z urodą. Jednak podiatra często współpracuje z diabetologiem, chirurgiem lub dermatologiem.
Pacjenci ze schorzeniami takimi jak odciski, haluksy, grzybica stóp lub wrastające paznokcie powinni zgłosić się do podiatry. Oprócz leczenia wymienionych tutaj dolegliwości, podolog może przeprowadzić z pacjentami odpowiednie wywiady, które dotyczą pielęgnacji stóp i pomagają wyeliminować błędy popełniane przy pielęgnacji stóp.
Co robi podiatra?
Zadaniem podiatry ze Szczecina jest eliminacja chorób ściśle związanych ze stopami. Zakres działań podologa obejmuje leczenie poważnych schorzeń, takich jak tzw. stopa cukrzycowa (powikłanie cukrzycy objawiające się niedostatecznym ukrwieniem stóp, co zmniejsza wrażliwość na ból i spowalnia proces gojenia owrzodzeń i ran) , oraz mniej poważne stany, takie jak wrastające paznokcie (krawędzie wewnętrznych paznokci rosną w kierunku powierzchni skóry) lub stopa sportowca (czerwone plamy lub pęcherze na stopach, którym może towarzyszyć pieczenie lub swędzenie).
Oprócz leczenia powyższych dolegliwości podiatrzy zajmują się również masażem stóp czy noszeniem opatrunków na stopy, doborem odpowiednich ortez, a nawet w pełni profesjonalnymi obcinaczami do paznokci. Możemy również udać się do podiatry, aby uzyskać fachową poradę w zakresie pielęgnacji stóp i profilaktyki chorób pokrewnych.
Inne schorzenia, w których pomoże nam podiatra
Osoby zmagające się z suchymi, a nawet popękanymi piętami powinny udać się do gabinetu podiatry. Jest to powszechny stan, ponieważ skóra na piętach jest znacznie grubsza niż skóra na reszcie naszego ciała. Jest również bardziej podatny na przesuszenie i rogowacenie, co często prowadzi do wysuszenia i pękania pięt.
Innym stanem, z którym musisz udać się do podiatry, są wystające brodawki na stopach, które są zielonymi lub żółtymi zmianami na powierzchni skóry spowodowanymi przez HPV wnikające do organizmu. Brodawki na stopach należy jak najszybciej skonsultować z dermatologiem lub podiatrą, gdyż mogą szybko zarazić zdrową skórę pacjenta.
Innym warunkiem, w którym podiatra może pomóc, są odciski. Zmiany Cornish, które pojawiają się na stopach, nazywane są odciskami. Są spowodowane stresem, zwykle z noszenia niewłaściwych butów. Chociaż choroba jest jedną z najczęstszych ze stóp, ból wywołany modzelami może być tak nieprzyjemny, że pacjent nie może się swobodnie poruszać.
Egzamin na lekarza podologa – jak właściwie wygląda?
Egzamin w gabinecie podologicznym powinien rozpocząć się od zebrania od pacjenta informacji o stylu życia lub przebytych urazach. Zwykle do postawienia prawidłowej diagnozy wystarczy jeden wywiad. Kolejnym etapem jest zastosowanie subendoskopii.
Polecamy oferty:
Pacjenci muszą zdjąć buty i stanąć na specjalistycznej macie, która przesyła obrazy stopy do komputera. Pierwsza statyczna część testu da obraz rozłożenia ciężaru całego ciała na każdej stopie i pokaże, gdzie znajduje się środek ciężkości. Drugi etap, tzw. dynamika, pokaże na przykład, jaki jest wzorzec chodu pacjenta i czy stawia on stałe kroki. Ostatnim etapem jest kontrola ręczna. Na przykład podiatra sprawdzi zakres ruchu wszystkich stawów lub położenie miednicy. Pomaga również ustalić, czy masz jakiekolwiek problemy z układem mięśniowym (zanik mięśni lub przykurcze). Na przykład po badaniu lekarz będzie mógł określić, czy potrzebujesz specjalnych wkładek.
Pielęgnacja pięknych stóp to marzenie wielu osób. Trzeba jednak pamiętać, że nie chodzi nam tylko o estetyczny wygląd stóp. Dbanie o ich zdrowie i leczenie wszelkich dolegliwości, które ich dotykają, przyniesie ulgę i pozwoli wrócić do prawidłowego trybu życia.