Co to znaczy być cosplay?

Co to znaczy być cosplay?

W dzisiejszych czasach subkultury są spotykane bardzo często. Jest to pewna grupa ludzi, która charakteryzuje się posiadaniem własnych cech i zasad, które wyróżniają się spośród pozostałych. Jednym z przykładów jest chociażby cosplay, który wbrew pozorom w Polsce dynamicznie się rozwija. Co to jest cosplay? W jaki sposób zostać cosplayerem? Co to znaczy być cosplay? Z czego może zostać wykonany cosplay? Skąd wziął się pomysł na cieszący się coraz większą popularnością cosplay? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Co to jest cosplay?

Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek rozważania na temat cosplayu, warto w pierwszej kolejności zastanowić się, czym on tak właściwie jest. Otóż gdybyśmy zdecydowali się na zdefiniowanie tego zjawiska, wówczas moglibyśmy dojść do wniosku, że jest to gra kostiumowa, a także pewna forma ucieleśnienia tych działań, które widoczne są na ekranie. Co to oznacza z praktycznego punktu widzenia? Otóż uczestnicy wcześniej wspomnianej subkultury wyróżniają się tym, że są w stanie identyfikować się z postaciami anime, filmów czy też kreskówek. Aby upodobnić się do danego bohatera, kopiowane są zarówno ubrania, włosy, jak i sama mowa ciała (zachowanie, intonacja). Aktualnie cosplay jest bardzo popularny zarówno w Europie, jak i na całym świecie, jednak każdego roku liczba osób zainteresowanych zwiększa się. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że wbrew pozorom cosplay pojawił się stosunkowo niedawno. Nie ulega to jednak faktu, że nadal dynamicznie się rozwija. Psychologowie twierdzą, że tego typu hobby jest bardzo chętnie wykonywane przez osoby, które nadal szukają swojej drogi w życiu, jednocześnie pragną uciec od szarej rzeczywistości. Niezależnie od tego, w jakim wieku się znajdziemy, każdorazowo możemy poznać ciekawych ludzi i zaprzyjaźnić się z personami, które mają podobne zainteresowania do naszych.

W jaki sposób zostać cosplayerem?

Jeśli temat związany z cosplay nas interesuje, wówczas w pierwszej kolejności powinniśmy jasno określić czy decyzja związania z dołączeniem do tej subkultury jest ostateczna. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że cosplayer bardzo często narzeka na falę nieporozumień – najczęściej od rodziny i osób najbliższych. Jest to zupełnie naturalne, w końcu nasze hobby jest bardzo nietypowe i rzadko spotykane. Pamiętajmy, że oryginalne, jednocześnie wiarygodne obrazy wymagają od nas satysfakcjonujących nakładów finansowych. Subkulturę cosplayera należy odpowiednio poznać, zagłębić się w nią, tym bardziej, jeśli chcemy stać się jej częścią. W przeciwnym wypadku musimy liczyć się z tym, że staniemy się co najwyżej pośmiewiskiem, a tego z pewnością wolelibyśmy uniknąć.

Z czego może zostać wykonany cosplay?

jaki-klej-uzyc-do-stworzenia-cosplayuPrzede wszystkim należy zdawać sobie sprawę z tego, że materiały do cosplay, z których poszczególne stroje były wykonane diametralnie zmieniały się w ciągu kilku wieków. Przykładowo w XV wieku największą popularnością bezapelacyjnie cieszyły się wszelkie artykuły wykonane ręcznie pochodzenia naturalnego. Stosowano różne tkaniny- wówczas był to len i bawełna. Inne akcesoria natomiast wykorzystywały drewno i lekkie materiału. Tego typu zjawisko miało miejsce przez długi okres czasu. Przełom nastąpił na początku XX wielu. To właśnie wtedy po raz pierwszy wynaleziono polimery, przez co możliwe stało się wyprodukowanie plastiku. Dodatkowo na dzień dzisiejszy możemy także cieszyć się z taśm piankowych, jak i również pianek EVA. Są to materiały stosunkowo lekkie, uznawane powszechnie jako plastyczne. Dzięki temu praca nie stanowi dużego problemu i co godne uwagi- nie nastręcza trudności, co dla osób początkujących ma szczególne znaczenie. Te innowacyjne materiały sprawiły, że cosplay stał się znacznie popularniejszy, natomiast w Polsce rozwija się w dynamicznym tempie.

Cosplay- skąd wziął się na to pomysł?

Historycy twierdzą, że z cosplayem mogliśmy mieć do czynienia już w XV wieku. To właśnie wtedy zaczęto przebierać się dla celów rozrywkowych. Kolejny ślad mogliśmy dostrzec w XIX wieku, kiedy to po raz kolejny odkryto przyjemność z przebierania się za popularne postacie – miało to miejsce w Anglii. W tym przypadku jeszcze bardziej przypominało to współczesny cosplay. Wówczas postacie czerpane były z dzieł takich pisarzy, jak Wiliam Szekspir i Alexander Dumas. W konsekwencji na hucznych przyjęciach można było dostrzec muszkieterów, elfów, wróżek. Wiele osób może jednak zadawać sobie pytanie czy tego typu przebieranki możemy z powodzeniem nazwać cosplayem. Jakiekolwiek kontrowersje są powiązane przede wszystkim z tym, że ciężko jest mówić o odwzorowaniu postaci jeden do jednego- w końcu mówimy o powieściach pisanych, gdzie każdy może interpretować szczegóły w nieco inny sposób. Po pewnym czasie dostępność artykułów rękodzielniczych znacznie wzrosła. Niemalże powszechne stały się pianki EVA i taśmy piankowe. Elementy te sprawiły, że właściwie każdy może wykonać swój ulubiony strój, dzięki czemu zainteresowanie wzrasta.