Kurzajka a odcisk

Kurzajka a odcisk – czym się różnią? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Wbrew pozorom łatwo jest pomylić kurzajkę z odciskiem. Warto jednak znać różnice między nimi, ponieważ są to dwie różne choroby, wywołane przez inny czynnik i wymagające innych metod leczenia.  Zachęcamy do zapoznania się z treścią niniejszego artykułu.

Kurzajki a odciski – czym się od siebie różnią? 

Kurzajki, nazywane inaczej brodawkami wirusowymi, pojawiają się najczęściej na podeszwie stopy, ale mogą też wystąpić na jej grzbiecie. Zdarza się, że na skórze pojawiają się co najmniej dwie zmiany. Odciski występują natomiast w miejscach, gdzie dochodzi do tarcia, najczęściej w wyniku noszenia zbyt ciasnego obuwia. 

Jeśli chodzi o kolor, to kurzajki wg opinii gabinetu podologicznego satin.pl/zabiegi-podologiczne/brodawki-wirusowe-kurzajki, na środku zmiany mają dość ciemny rdzeń, a skóra wokół zmiany ma biały odcień. Odciski mają zbliżony odcień do skóry, najczęściej są żółte bądź szare. Zazwyczaj nie przysparzają one bólu, lecz czasami mogą powodować dyskomfort. Różnią się one od kurzajek także rozmiarem – najczęściej są one większe. 

Odciski – czym się charakteryzują? 

Odciski są warstwą naskórka, który zrogowaciał. Zrogowaciały naskórek powstaje, kiedy skóra broni się przed wzmożonym uciskiem bądź tarciem. Ochroną przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi jest najbardziej zewnętrzna część skóry. W miejscu, które jest narażone na urazy, skóra wytwarza więcej komórek. Jeżeli nie są one sukcesywnie usuwane, powstają one w głębi i tworzą rdzeń odcisku, który wywołuje ból i dyskomfort. Właśnie z tego powodu odciski w trakcie chodzenia utrudniają poruszanie się i nacisk oraz noszenie obuwia przysparza bólu. Odciski przyjmują najczęściej okrągły kształt i mają żółta barwę. 

Odciski pojawiają się na stopach. Najczęściej pojawiają się na pięcie bądź palcach. Można je też często spotkać na podeszwach stóp czy w przestrzeniach między palcami. Wiele osób boryka się również z odciskami na łuku poprzecznym. 

Czym są kurzajki? Najistotniejsze informacje

Kurzajka a odcisk

Kurzajka a odcisk

Kurzajki to brodawki wirusowe. Nie powstają one tak jak odciski na skutek większego nacisku lub tarcia. Są wywoływane przez wirus brodawczaka ludzkiego zwany HPV. Istnieje wiele rodzajów wirusa HPV, dlatego bardzo ważna jest odpowiednia diagnostyka brodawki wirusowej. Kurzajki mogą być wywołane wirusem HPV 1 lub HPV 2. Wirus brodawczaka ludzkiego HPV 1 powoduje powstawanie dość głębokich i sporych rozmiarów kurzajek, natomiast HPV 2 powoduje powstawanie bardziej rozsianych kurzajek. Są one nazywane brodawkami wirusowymi mozaikowymi.

Jak można się zakazić wirusem brodawczaka ludzkiego? Zdecydowanie najłatwiej i najczęściej ludzie zarażają się w miejscach publicznych, do których chodzi się boso. Mowa tu o saunach, hotelowych pokojach czy o basenach. Jeśli chodzi o dzieci, to najczęściej są one narażone na HPV w szkołach czy przedszkolach. Nie powinno się też w sklepach z obuwiem przymierzać butów na gołą stopę, ponieważ przed nami mógł dane buty przymierzać nosiciel wirusa HPV. Wirus HPV bardzo często nie atakuje też od razu. Może on bowiem czekać na osłabienie organizmu lub spadek odporności albo wystąpienie dużego stresu.

Leczenie odcisków – na czym polega?

Leczenie odcisków wiąże się z wyborem odpowiedniej metody. Podolog leczy odciski poprzez ich mechaniczne usunięcie z użyciem narzędzi podologicznych, takich jak dłutko, skalpel czy frezarka. Do usuwania odcisków sprawdza się także laser chirurgiczny CO2. Zabieg takim laserem wygląda tak, iż kieruje się wiązkę światła na odcisk. Światło wnika na głębokość około 2-3 mm pod skórę i wywołuje podniesienie temperatury. Jaki jest efekt takiego zabiegu? W efekcie odcisk jest niszczony, a komórki są stymulowane do regeneracji. Taki zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym.

Odciski najlepiej leczyć u podologa, ponieważ domowe sposoby często zawodzą i zdarza się, iż powodują pogorszenie faktycznego stanu. Zwłaszcza, jeśli ktoś pomyli kurzajkę z odciskiem.

Zobacz inne usługi podologiczne:

Jak wyleczyć kurzajki wirusowe?

Kurzajki wirusowe można również wyleczyć u podologa. Podolog musi dobrać odpowiednią metodę po wcześniejszym zbadaniu zmiany. Gabinety podologiczne oferują szybkie i bezbolesne leczenie kurzajek wirusowych. Najczęściej stosowane jest wymrażanie kurzajek wirusowych oraz stosowanie leków o działaniu miejscowym. Kurzajki wirusowe mogą być także usuwane z użyciem terapii laserem CO2. Do najnowszych metod leczenia kurzajek wirusowych zaliczamy elektrokoagulacje oraz jonoforezę. 

Elektrokoagulacja polega na wypalaniu termicznym kurzajek wirusowych za pomocą prądu elektrycznego o wysokiej częstotliwości. Często jeden zabieg nie wystarcza i konieczne jest przeprowadzenie kilku takich zabiegów, aby skutecznie pozbyć się zmiany chorobowej.

Jonoforeza jest natomiast metodą różniącą się od elektrokoagulacji. Jonoforeza polega na zanurzeniu chorych stóp w miskach, które są wypełnione wodą. Wodą przepływa prąd galwaniczny, który ogranicza dalsze rozwijanie się kurzajek. Jonoforeza zapobiega rozprzestrzenianiu się brodawek i zwiększa skuteczność innych stosowanych metod leczenia.

Możesz również polubić…