Diabetyk w gabinecie podologicznym

Diabetyk w gabinecie podologicznym

Diabetyk w gabinecie podologicznym. Cukrzyca to jedna z tzw. chorób cywilizacyjnych. Jest bardzo powszechna i dotyka ludzi w różnym wieku. Jedną z bardziej przykrych dolegliwości, towarzyszących diabetykom jest syndrom tzw. stopy cukrzycowej, której zaniedbanie może doprowadzić nawet do amputacji. W związku z tym diabetycy powinny być pod stałą kontrolą u podologa. Czym jest cukrzyca? Jakie są przyczyny stopy cukrzycowej? Jak podolog pomaga diabetykom?

Cukrzyca – co to za choroba?

Cukrzyca to jedna z głównych współczesnych chorób. Wiąże się z zaburzeniami w pracy trzustki – narząd ten produkuje zbyt małą ilość insuliny lub produkuje ją w wystarczającej ilości, jednak nie jest ona prawidłowo wykorzystywana przez organizm. W skrócie, cukrzyca to zaburzenia w gospodarce insulinowo-cukrowej.

Cukrzyca jest schorzeniem przewlekłym i nieuleczalnym. Leczenie obejmuje jedynie łagodzenie objawów i ograniczenie postępowania choroby. Jest to niezwykle istotne, gdyż brak leczenia skutkuje m.in. rozwojem stopy cukrzycowej, co w dalszej konsekwencji prowadzi nawet do amputacji nogi i trwałej niepełnosprawności.

Zobacz :

 

 

 

Jakie są najczęstsze przyczyny cukrzycy?

Dokładne przyczyny cukrzycy nie są jeszcze do końca poznane, wskazuje się jednak na znaczącą rolę czynników genetycznych i środowiskowych. Wiadomo, że jest to choroba o dużej predyspozycji do odziedziczenia.

Wśród czynników środowiskowych, za sprzyjające cukrzycy, uznaje się:

      • nadwagę, otyłość;
      • brak higieny snu;
      • stres i nadmierna presja zawodowa;
      • brak aktywności fizycznej lub jej bardzo ograniczona ilość;
      • niezdrowa, tłusta dieta, bogata w przetworzone produkty; 
      • niektóre leki, np. przeciwpsychotyczne, glikokortykoidy. 

Cukrzyca może wynikać również z zaburzeń w pracy układu i reakcji immunologicznej. Niekiedy jej podłożem są także inne schorzenia, np. nadczynność tarczycy, rak trzustki czy problemy z nadciśnieniem tętniczym. W grupie większego ryzyka są kobiety.

Cukrzyca – objawy

Do najbardziej ogólnych objawów cukrzycy zaliczyć można nasiloną potrzebę łaknienia i związany z tym częstomocz. Dodatkowo pojawia się spadek masy, mimo utrzymania normalnego apetytu.

Obecne są:

      • zaburzenia widzenia, 
      • brak energii, 
      • zwiększona senność w ciągu dnia, 
      • tendencja do nawracających chorób skóry,
      • trudno gojące się rany. 

Objawem cukrzycy może być również skłonność do odcisków, modzeli, wrastających paznokci czy innych schorzeń w obrębie stóp.

Stopa cukrzycowa – co ją wywołuje?

Stopa cukrzycowa to jedno z najpoważniejszych powikłań cukrzycowych. Charakterystyczne dla niej są zaburzenia czucia w obrębie stopy, co powoduje, że pacjenci tracą zdolność do odczuwania m.in. bólu czy dyskomfortu. To przyczynia się do tego, że często są nieświadomi rozwijających się tam ran, nagniotków czy innych dolegliwości, np. wrastających paznokci.

Zaniedbanie tego ma poważne konsekwencji w postaci amputacji. Dlatego też każdy diabetyk powinien regularnie odwiedzać gabinet podologiczny. Dzięki temu specjalista ma kontrolę nad kondycją stóp, obecnością nagniotków, infekcji itd. Odpowiednia pielęgnacja pozwala uchronić się przed najpoważniejszą konsekwencją stopy cukrzycowej. Za główną przyczynę rozwoju tego powikłania uznaje się stan, kiedy poziom cukru nadmiernie utrzymuje się we krwi.

Diabetyk w gabinecie podologicznym – czego może się spodziewać?

Diabetyk, odwiedzający gabinet podologiczny, przede wszystkim spodziewać się może obszernego i dokładnego wywiadu oraz oględzin stóp. Specjalista wykona również odpowiednie zabiegi i udzieli wskazówek co do pielęgnacji skóry stóp w domu.

Oglądając stopy, podolog obserwuje, czy występują odciski, modzele, infekcje lub problemy w obrębie paznokci, np. onycholiza lub wrastająca płytka paznokciowa. Jeśli występuje któreś ze schorzeń, to poza podstawowym pedicure podologicznym, podolog zajmuje się również daną dolegliwością.

Przebieg klasycznego pedicure podologicznego dla diabetyków:

      1. Cały zabieg rozpoczyna się od zmiękczenia skóry stóp. W tym celu podolog używa specjalnych preparatów zmiękczających i przeznaczonych do wrażliwej skóry.
      2. W kolejnym kroku przechodzi do usuwania martwego naskórka. Jeśli zauważa obecność nagniotków, onycholizy itd., to w tym momencie zajmuje się schorzeniami.
      3. Następnie przechodzi do usunięcia zrogowaciałego naskórka oraz wygładzenia powierzchni skóry stóp.
      4. Na sam koniec aplikuje silnie regenerujące preparaty, odżywiające i nawilżające skórę. Przeznaczone są one specjalnie dla diabetyków, co zapewnia pełne bezpieczeństwo ich stosowania.

Na koniec wizyty podolog udziela dalszych zaleceń i wskazuje termin kolejnej wizyty. Udziela również wskazówek co do domowej pielęgnacji skóry stóp.

Jakie zabiegi dla diabetyków może wykonać podolog?

Podolog zajmuje się wszystkimi schorzenia w obrębie stopy cukrzycowej, może więc usunąć modzele/odciski, dokonać rekonstrukcji paznokci bądź nałożyć klamrę, dopasować odpowiednie metody leczenia onycholizy czy grzybicy paznokci. Dba również o ogólną kondycję stóp, ich regenerację i nawilżenie.