Jak dobrać magazyn energii do fotowoltaiki?

Jak dobrać magazyn energii do fotowoltaiki?

Jak dobrać magazyn energii do fotowoltaiki? Fakty są takie, że w dzisiejszych czasach producenci wykonujący magazyny energii nie narzekają na brak chętnych na swoje usługi. M.in. na takie urządzenia ochoczo decydują się posiadacze instalacji fotowoltaicznych. Poniżej wyjaśniamy, dlatego taka sytuacja ma miejsce. Opisujemy także, dlaczego magazyny energii nie mogą być wybierane samodzielnie i co jest szczególnie ważne w trakcie podejmowania ostatecznych decyzji.

Dlaczego coraz więcej osób decyduje się na magazyny energii?

Instalacje fotowoltaiczne są coraz liczniejsze na terenie Polski. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim ludzie reagują na to, że energia elektryczna jest rok po roku kalendarzowym coraz droższa… Co więcej, eksperci zapowiadają kolejne podwyżki. Posiadając instalacje fotowoltaiczne można tak naprawdę praktycznie do zera wyeliminować rachunki za prąd. Co prawda zawsze będą jakieś koszty. Są one jednak związane z obligatoryjnymi opłatami handlowymi itp. Warto jednak wyraźnie podkreślić, że dzięki instalacjom fotowoltaicznym koszty tak czy owak są bardzo mocno zredukowane. Co ważne, inwestycja szybko się zwraca. Zwłaszcza teraz. Osoby zainteresowane tym zagadnieniem mogą bowiem liczyć na rozmaite dofinansowania. Dzięki temu już za około 10 000 PLN (biorąc pod uwagę przeciętną polską rodzinę) można nabyć dobrej jakości instalacje fotowoltaiczne (wraz z montażem). Co jeszcze jest ważne? Instalacje są bezobsługowe. Niektórzy narzekają na pewien aspekt… Np. w okresie letnim instalacje fotowoltaiczne produkują bardzo dużo energii. Domownicy nie są w stanie jej od razu zużyć. Nadwyżki trafiają do sieci energetycznych. Dlaczego jest to istotne? Z jednej strony można korzystać z tych nadwyżek, kiedy np. instalacje fotowoltaiczne nie pracują (w nocy, w okresie zimowym, kiedy nie ma słońca itd.). Z drugiej strony zakłady energetyczne pobierają około kilkadziesiąt procent (z nadwyżek) za ich przechowywanie. Może zaś okazać się tak, że tej energii braknie nam pod koniec okresu rozliczeniowego. Wówczas trzeba liczyć się z pewnymi dodatkowymi opłatami. Właśnie dlatego nie brakuje osób decydujących się na nowoczesne magazyny energii. Dzięki temu nadwyżki będą przechowywane właśnie w nich. To dobra inwestycja. Nie będzie zatem takiej sytuacji, że np. zabraknie Ci wytworzonej energii.

Decyzje nie mogą być podejmowane samodzielnie…

Jak dobrać magazyn energii do fotowoltaiki?Oczywiście, powyżej został przedstawiony optymistyczny scenariusz. Zakłada on, że magazyny energii będą idealnie dopasowane do instalacji fotowoltaicznych. Masz takie właśnie panele? Na pewno zatem pamiętasz, że instalatorzy z tej branży jeszcze przed przystąpieniem do pracy oczekiwali od Ciebie dokumentów (dotyczących średniego zużywania energii elektrycznej w poprzednich latach). Na tej podstawie była potem dobierana liczba paneli. Tak samo jest z tymi urządzeniami. W związku z tym magazyny energii muszą być idealnie dobrane do konkretnej instalacji fotowoltaicznej. Z czym zaś trzeba się liczyć, jeśli o to nie zadbasz? Zarówno magazyny energii o zbyt małych i zbyt dużych pojemnościach są niewskazane. Zaraz przekonasz się, dlaczego tak się właśnie dzieje. Załóżmy, że kupisz zbyt małe magazyny energii. Wówczas tym urządzeniom w pewnym momencie najzwyczajniej w świecie zabraknie miejsca do przechowywania nadwyżek energii. W takim przypadku może być tak, że będziesz zmuszony do zakupu prądu z sieci. A to generuje niepotrzebne koszty. Czasami warto zaś wydać nieco więcej pieniędzy, ale nie mieć tego typu kłopotów w najbliższej przyszłości. Zbyt duże magazyny energii także nie są polecane przez ekspertów. Dlaczego jednak tak się dzieje? Urządzenia z tej grupy będą miały oczywiście odpowiednio dużo miejsca na przechowywanie energii. Warto jednak zauważyć, że pojemność nie będzie efektywnie wykorzystywana. To zaś przekłada się na to, że żywotność ogniw będzie mniejsza. To nie wszystko. Jeśli kupisz zbyt duże magazyny energii, to już na wstępie niepotrzebnie więcej zapłacisz.

Magazyn energii musi być dopasowany do instalacji fotowoltaicznej

Twoi sąsiedzi ostatnio zdecydowali się na magazyny energii? Nie możesz jednak sugerować się tym, co oni kupili. Każdy przypadek jest bowiem indywidualny. Przede wszystkim urządzenia z tej kategorii powinny być dobierane do mocy paneli fotowoltaicznych. Zasada jest tutaj prosta. Im większa wartość mocy zastosowanych paneli, tym większe magazyny energii trzeba wybrać – z oferty sprawdzonych, doświadczonych producentów. W czasie zakupów należy zwracać uwagę tak samo na rodzaj akumulatorów. Do wyboru są na przykład w tym momencie ogniwa kwasowo-ołowiowe, ołowiowo-żelowe, czy litowo-jonowe. Poza tym należy przeanalizować jeszcze raz zużycie prądu. Od momentu zainstalowania paneli fotowoltaicznych ten aspekt mógł ulec zmianie. Przez to np. pod koniec okresu rozliczeniowego może brakować wytworzonej energii… Na pewno tutaj nie można działać samodzielnie. Nie masz kwalifikacji? Brakuje Ci też czasu? W takim razie warto wybrać ekspertów, którzy zajmują się instalacjami oraz sprzedają magazyny energii. To jedyna droga, by te urządzenia były optymalnie dobrane.