Jak działa czujnik podczerwieni?

Jak działa czujnik podczerwieni?

Jak działa czujnik podczerwieni? System bezpieczeństwa oparty jest na różnego rodzaju urządzeniach monitorujących: miernikach dźwięku, rejestratorach ruchu. Detektory na podczerwień to najpopularniejsze urządzenie do wykrywania ruchomych obiektów termicznych. Są łatwe w utrzymaniu, niezawodne i dość wrażliwe.

Zasada wykrywania obiektów za pomocą urządzenia kontrolującego

Jak sprawdzić czujnik podczerwieni?

Jak działa czujnik podczerwieni? Czujniki ruchu na podczerwień są powszechnie stosowane w systemach oświetleniowych. Każdy obiekt, którego temperatura nie jest niższa niż temperatura powietrza, wydziela ciepło. Zadaniem czujnika podczerwieni jest podświetlenie go na ogólnym tle termicznym i podczas poruszania się w danym obszarze następuje wysyłanie sygnału. Człowiek jest obiektem termicznym raczej „gorącym” w porównaniu ze ścianami mieszkania lub domu, gruntem czy drzewami. Pozwala to czujnikowi odróżnić go od ogólnego tła.

Gdy obiekt cieplny o odpowiedniej wielkości i temperaturze przekracza obsługiwany sektor, miernik rejestruje ruch. Następnie czujnik wysyła sygnał do jednostki sterującej. W zależności od tego, do czego przeznaczone jest działające urządzenie z czujnikiem podczerwieni, moduł sterujący zapala światło, aktywuje alarm bezpieczeństwa i tak dalej. Obszar działania rejestratora jest ograniczony. Promień detekcji powinien sięgać do wszystkich zakamarków pomieszczenia lub do końca strefy w ogrodzie. Jeśli tak nie jest, należy zamontować, co 2 lub więcej metrów. Jeśli urządzenie wysyła sygnał do włącznika światła, promień może być mniejszy.

Czytaj dalej:

Funkcje detektorów na podczerwień

 • Charakterystyka techniczna czujnika podczerwieni pomoże wybrać właściwy. Zasięg wykrywania to kąt widzenia urządzenia. Mierzone w stopniach. Dla urządzeń ściennych waha się od 120 do 280 stopni, dla urządzeń sufitowych – 360.
 • Zasięg – mierzony w metrach. Jest to odległość, przy której czujnik wykrywa ruch. Wskaźnik oceniany jest na podstawie 3 parametrów. Prostopadle – największa strefa, określana, gdy obiekt porusza się stycznie do sektora. Przedni mierzy się, przesuwając się bezpośrednio do czujnika, zakres obecności jest określany, gdy osoba znajduje się pod czujnikiem podczerwieni.
 • Stopień ochrony – IP. Pierwsza liczba oznacza ochronę przed kurzem, druga – przed wodą. Minimalny odczyt to 20. Urządzenie jest chronione przed dotknięciem palcami, ale nie jest chronione przed wodą. Najwyższy wskaźnik to 65, taki czujnik jest montowany w wilgotnych pomieszczeniach.

Możliwości działania sensora ochrony

 • Temperatura powietrza – od – 25 do + 50 ° С. Wyższe temperatury mogą powodować nieprawidłowe działanie.
 • Zdolność łączeniowa – wskazuje liczbę podłączonych urządzeń oświetleniowych – do 40 do 3000 W.
 • Ustawienia – ręcznie, w zależności od miejsca montażu, ustawiane są parametry czułości, oświetlenia i czasu. Dla różnych stref zalecane są różne wartości: czas postoju dla przejścia przelotowego wynosi 5 minut, dla strefy roboczej – 15. Czułość jest również określana zgodnie z miejscem montażu.

Zalety czujnika ruchu

 • Czujnik podczerwieni oszczędza energię elektryczną, ponieważ światło jest włączane tylko w obecności ludzi
 • Urządzenie działa zarówno wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz
 • Kąt widzenia i zasięg można dość dokładnie wyregulować
 • Czujnik podczerwieni, zwłaszcza typ pasywny, jest bezpieczny dla zdrowia, działanie systemu bezpieczeństwa nie odstrasza zwierząt
 • Szeroka gama produktów: urządzenia stojące i naścienne, analogowe, cyfrowe i inne.

Zakres zastosowania detektora ruchu na podczerwień

 • W budynkach biurowych, publicznych i prywatnych
 • Na klatkach schodowych budynków mieszkalnych i przy wejściach
 • W pomieszczeniach dowolnego typu
 • W magazynach
 • W jakimkolwiek chronionym obszarze.

Urządzenia przeznaczone do pracy w trudnych warunkach atmosferycznych wyposażone są w dodatkowe urządzenia ochronne.

Przekazywanie informacji z czujnika

Jak działa czujnik podczerwieni?
Jak działa czujnik podczerwieni?

Jednostka przetwarzająca odbiera informacje ze wszystkich pyroelementów i analizuje je. Jej zadaniem jest oddzielenie danych o poruszającym się obiekcie termicznym od zakłóceń: ruchu powietrza, nasłonecznienia, konwekcji występującej podczas pracy klimatyzatora, wibracji. Czujnik podczerwieni powinien reagować tylko na wygląd osoby, a nie zwierząt, co wymaga dodatkowej regulacji. Sygnał z soczewki trafia do pyroelementu – przetwornika półprzewodnikowego. Zawiera 2 czujniki, z których każdy odbiera sygnał z własnej soczewki. Jeśli przepływ na obu elementach jest taki sam, czujnik jest nieaktywny, jeśli sygnał jest inny, jest wyzwalany. W nowoczesnych modelach stosuje się poczwórne czujniki obsługujące 4 soczewki. Dokładniej odfiltrowują przypadkowe interferencje światła i eliminują fałszywe alarmy. Moduł przetwarzający ocenia kształt i czas trwania sygnału, jego amplitudę. Normalna interferencja powoduje asymetryczne bipolarne impulsy, intruz wytwarza symetryczne. Jeśli charakter sygnału jest zgodny z wartością progową, czujnik podczerwieni jest wyzwalany i wysyła impuls do centrali. Ten ostatni jest przetwarzany przez urządzenia analogowe lub cyfrowe i aktywuje dowolny program: włącz światło, zwiększ intensywność, włącz syrenę. W nowoczesnych modelach czujnik podczerwieni dodatkowo mierzy czas trwania sygnału, ilość przekroczonych progów. Pozwala to zmniejszyć liczbę fałszywych alarmów.