Powietrzna pompa ciepła – z jakimi grzejnikami działa najlepiej?

Ogrzewanie stanowi znaczącą część kosztów, które obciążają domowy budżet w okresach zimowych. Powietrzna pompa ciepła – z jakimi grzejnikami działa najlepiej? Z tego powodu tak istotne jest dobranie odpowiedniego źródła ciepła. Oczywiście nie jest to jedyny aspekt ponoszonych kosztów. Ważnym elementem jest zadbanie o odpowiednie materiały izolacyjne choćby w postaci styropianu czy wełny mineralnej. Ponadto warto zainteresować się wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła.

Jest to technologia, która przykłada się do wstępnego ogrzewania powietrza. Ponadto koszt wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest efektywny w stosunku do korzyści, które reprezentuje to rozwiązanie. Spośród wielu źródeł ciepła występuje również wiele zalet i wad. Gorsze technologie najczęściej tracą na popularności i są stosowane na coraz mniejszą skalę. Kiedyś takie stwierdzenie moglibyśmy odnieść w stosunku do kotłów olejowych. Obecnie nieźle odzwierciedla to kotły zasypowe na węgiel, które z różnych powodów (zachłanność czasu i pracy, problem z ekologią) są rzadziej instalowane. Pojawia się za to miejsce na nowoczesne technologie takie jak pompy ciepła. Jak jednak wykorzystać potencjał tego rozwiązania? Choćby przez dobór odpowiedniego systemu ogrzewania. Jakie grzejniki nadają się najlepiej do powietrznej pompy ciepła?

Instalacja niskotemperaturowa

Powietrzna pompa ciepła - z jakimi grzejnikami działa najlepiej?Pompa ciepła jest urządzeniem, które najskuteczniej pracuje w instalacji niskotemperaturowej. Co oznacza w tym kontekście najskuteczniej? Oznacza to, że cała instalacja będzie mieć wyższą efektywność. W przypadku pompy ciepła oznacza to choćby zwiększone zużycie energii elektrycznej. Automatycznie podwyższa to z kolei koszty eksploatacyjne. Z tego powodu warto optymalizować działanie źródła ciepła poprzez dobór odpowiedniego systemu grzewczego. Jeśli będzie on działał z niższą temperaturą zasilania i powrotu, wyższa będzie sprawność. Jakie grzejniki najlepiej współpracują z powietrzną pompą ciepła?

Ogrzewanie płaszczyznowe

Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest wykorzystanie ogrzewania płaszczyznowego. W tym przypadku połączone jest wykorzystanie niższych temperatur zasilania i powrotu, a jest to połączone z użyciem większej powierzchni. Ostatecznie tworzy to optymalne warunki pracy dla powietrznej pompy ciepła. Podłogówka jest najczęściej wykorzystywanym wariantem spośród ogrzewania płaszczyznowego. Nie jest to jednak jedyna możliwość. Możliwe jest również wykorzystanie ogrzewania ściennego lub sufitowego. Instalacja pomp ciepła w takim otoczeniu będzie działać z największą sprawnością.

Grzejniki klimakonwektorowe

Ciekawym rozwiązaniem jest również klimakonwektor. Dlaczego jest to również ciekawa technologia? Przede wszystkim reprezentuje ona całkiem efektywne wykorzystanie dostarczanej energii. Pojawiają się jednak również dodatkowe zalety, które nie mogą zostać potraktowane obojętnie. Przede wszystkim grzejniki klimakonwektorowe pozwalają wykorzystać możliwość odwrócenia obiegu termodynamicznego pompy ciepła. Co to oznacza w praktyce? Powietrzna pompa ciepła może zostać wykorzystana do chłodzenia budynku, a klimakonwektor udostępnia taką możliwość. Ponadto jest to technologia, która może być również wykorzystywana do filtracji powietrza.

Grzejniki kanałowe

Możliwe jest również zastosowanie grzejników kanałowych z wymuszoną konwekcją. W stosunku do tradycyjnego rozwiązania wyróżniają się one niską bezwładnością cieplną. Udostępnia to możliwość szybkiego wykorzystania ogrzewania tzn. szybko dochodzi do działania urządzenia. Potem jednak również wytraca ono swoje ciepło. Jest to inna sytuacja niż standardowe grzejniki (a tym bardziej inna niż niestosowane już warianty żeliwne).

Standardowe grzejniki

Czy instalacja pompy ciepła może być zbudowana na podstawie standardowych grzejników? Okazuje się, że tak. Nie ma technologicznych przesłanek, które sprawiałaby, że taki system nie może działać. Czy to jednak oznacza, że będzie on efektywny? Z pewnością nie będzie najskuteczniejszy. Czy jednak zawsze należy od razu wyeliminować to rozwiązanie? Niekoniecznie, ponieważ jeśli system z tradycyjnymi grzejnikami jest już zbudowany, czasami nie ma sensu przerabiania całej instalacji. Oczywiście należy porównać, jak zyski mają się w odniesieniu do ponoszonych kosztów. Nie jest to więc takie oczywiste. Nie zawsze warto będzie dokonywać przebudowy całej instalacji, żeby podnieść efektywność całego systemu. Łatwo możemy dojść do wniosku, że w takim razie wykorzystanie pompy ciepła będzie bardziej opłacalne, jeśli skorzystamy z tej technologii jeszcze przed zbudowaniem systemu grzewczego. Wtedy od razu będzie można zbudować bardziej efektywną podłogówkę.

Podsumowanie

Najważniejszym elementem do zrozumienia całej kwestii jest uwzględnienie tego, że instalacja pompy ciepła działa z większą efektywnością, jeśli wykorzystuje niskie temperatury zasilania i powrotu. Ostatecznie najważniejszym elementem jest obniżenie temperatury całego systemu. Jest to klucz do doboru grzejników. Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest ogrzewanie płaszczyznowe. W ramach tej kategorii najczęściej wykorzystywana jest podłogówka. Do alternatyw należą klimakonwektory czy grzejniki kanałowe z wymuszoną konwekcją. Technologicznie powietrzna pompa ciepła może pracować w połączeniu ze standardowymi grzejnikami. Czasami będzie to skuteczne rozwiązanie, co nie zmienia faktu, że prowadzi do obniżenia sprawności całego systemu.

Możesz również polubić…