Kiedy witamina K dla niemowląt powinna być podana?

Czy witamina K jest istotnym składnikiem? Jasne! Tak naprawdę dla każdego z nas – bez wyjątku. Jakie funkcje pełni witamina K? Dlaczego jednak jest ona podawania już w przypadku niemowlaków? Kiedy witamina K dla niemowląt powinna być podana? Czy to konieczne? Odpowiedzi na te zagadnienia znajdują się w poniższym poradniku medycznym.

Witamina K jest ważna dla każdego!

Kiedy witamina K dla niemowląt powinna być podana?

Zależy Ci na tym, by poznać od kulis ten właśnie temat? Czym zatem w praktyce cechuje się witamina K? Jakie ma kluczowe właściwości? Przed wszystkim chodzi o to, że jest to składnik biorący udział w procesie syntezy protrombiny, jak i czynników mających za zadanie usprawniać krzepnięcie krwi. Jeśli zatem będą występowały jakieś niedobory na tym polu, to ta sprawa nie będzie przebiegała właściwie. Z czym trzeba się zatem potem liczyć? Na przykład z krwawieniami. Krwotoki są zaś silne i dokuczliwe. Przez to trudno jest w spokoju wykonywać rozmaite prace w życiu prywatnym albo zawodowym. Poza tym witamina K ma za zadanie wspomagać działanie układu sercowo-naczyniowego. Jeśli będą niedobory, to należy liczyć się z kłopotami na tej właśnie płaszczyźnie. Za co jeszcze odpowiada na co dzień witamina K? Chodzi o utrzymywanie w odpowiedniej firmie gospodarki wapniowej. Dzięki temu nie dolegają nam zaś żadne problemy z kośćmi itp. A ta właśnie sprawa nie może być zaś w ogóle potraktowana po macoszemu. Szczególnie jeśli nie chcemy mieć kłopotów z wykonywaniem nawet prostych czynności w naszym codziennym życiu… Kiedy jeszcze witamina K ma naprawdę spore znaczenie? Warto dodać, że ten składnik sprawia, iż rany szybciej się goją. Niektórzy uważają nawet, że ma on wpływ na to, że działanie komórek nowotworowych jest spowolnione. Są nawet badania, które to potwierdzają. W związku z tym witamina K jest stosowana, by lekarze mieli więcej czasu na podjęcie odpowiednich działań na tej właśnie konkretnej płaszczyźnie. Ciekawostką jest to, że ten składnik został wynaleziony w 1935 roku. Wyróżniamy zaś witaminy K1 oraz K2.

Przyjmuje się, że zapotrzebowanie na witaminę K dla zdrowej osoby (dorosłej) wynosi około kilka miligramów na jedną dobę. Zazwyczaj trzeba tylko spożywać odpowiednie produkty, które są bogate w ten składnik. Należy tutaj wymienić takie warzywa, jak ziemniaki, marchewka, sałata lodowa, kapusta włoska, szpinak, czy szparagi itp. Jeśli jednak ktoś ma szczególne zapotrzebowanie, to wówczas warto stosować odpowiednie suplementy. Na szczęście jest pełno produktów z tym właśnie składnikiem na polskim rynku.

Kiedy jest podawana witamina K w przypadku noworodków?

Zasadniczo witamina K pomaga nie tylko osobom dorosłym. Jest także korzystna pod kątem noworodków. Warto wiedzieć, że lekarze już w pierwszej dobie podają ten właśnie składnik. Zaleca się, by to zrobić w ciągu maksymalnie sześciu godzin. Na szczęście są na rynku fachowcy, którzy świetnie wywiązują się z tego właśnie zadania. Wiedzą zatem o tej sprawie. O czym jeszcze nie powinno się zapominać? Najlepiej, by witamina K była podawana w formie zastrzyków. Dlaczego jednak ta właśnie opcja jest generalnie rekomendowana przez znane osobistości ze świata medycznego? Nie jest to sprawa przypadkowa. Przede wszystkim taka forma jest bezpieczna. Dodatkowo można liczyć na szereg innych walorów. W tym przypadku niedobory witaminy K są uzupełniane bardzo szybko. A już na starcie noworodek ma pewne deficyty w tym względzie. Jeśli witamina K będzie podawana w formie zastrzyków, to niedobory nie powinny pojawiać się także w ciągu kilku najbliższych tygodni. Natomiast forma doustna tego nie gwarantuje. Czym cechuje się ta opcja? Jeśli taki wariant byłby wybrany, to pierwsze niedobory zostałyby zasadniczo szybko wyeliminowane. Potem jednak deficyty szybko mogłyby pojawiać się na nowo. Nie jest to zatem optymalne wyjście z tej właśnie sytuacji i coraz więcej osób doskonale zdaje sobie z tego sprawę…

Dlaczego ta kwestia ma tak duże znaczenie?

Przed czym jednak konkretnie chroni witamina K? Dlaczego generalnie musi być podana już w pierwszych sześciu godzinach po narodzinach? Warto dodać, że optymalna dawka (w przypadku zastrzyków) to 1 mg. Jest ona podawana zaś tylko jedne raz. Warto wiedzieć, że witamina K posiada po swojej stronie wiele pozytywnych właściwości. Między innymi sprawia, że nie rozwija się choroba krwotoczna. Jest to zaś bardzo ważne. Wszak choroba krwotoczna jest wyjątkowo groźna. Czasami może dojść do zagrożenia zdrowia noworodka. Dlatego tak istotne jest to, by witamina K była szybko podana. Warto zaznaczyć, że choroba krwotoczna objawia się na przykład krwawieniami śródczaszkowymi. Poza tym krwawienia mogą obejmować narządy wewnętrzne. Zagrożone są zaś w ten sposób chociażby płuca. Tak samo, jak układ pokarmowy itp. Nie może zatem zaskakiwać, że to poważna sprawa. Kiedy choroba krwotoczna może się pojawić? Od momentu narodzin aż do szóstego miesiąca życia. Wyróżniamy generalnie trzy formy tego schorzenia. Są to warianty wczesny, klasyczny i późny. Warto zaznaczyć, że witamina K na szczęście eliminuje ten właśnie problem. Musi być jednak podana we właściwym terminie.

Możesz również polubić…