Dlaczego frankowicze mają problem?

Dlaczego frankowicze mają problem? Sytuacja frankowiczów nie jest do pozazdroszczenia. Pomimo tego, że kredyty w tej walucie były wzięte już jakiś czas temu, to nadal jednak są dość problematyczne pod względem ekonomicznym. Są to bowiem zobowiązania, których wartość jest znacznie wyższa, niż pierwotnie zakładały osoby decydujące się na takie rozwiązanie.

Kim tak właściwie są frankowicze? Czym są kredyty frankowe indeksowane i denominowane? Ile na dzień dzisiejszy wynosi zadłużenie frankowiczów w Polsce? Jakie problemy występują w związku z wzięciem kredytu frankowego? Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników. 

Frankowicze – kim tak właściwie są?

Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek rozważania w zakresie kredytów frankowych i problemów w związku z ich zaciągnięciem, w pierwszej kolejności należy zapoznać się z tym, kim są sami frankowicze. Otóż z całą pewnością możemy stwierdzić, że są to kredytobiorcy, którzy kilka lub kilkanaście lat temu zdecydowali się na to, by zaciągnąć kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich. Dokładnie pod koniec 2019 roku w Polsce odnotowano więcej niż 450 000 zobowiązań mieszkaniowych w tej walucie. BIK podało, że w połowie 2020 roku kredyty we frankach posiadało nawet 800 000 Polaków, co stanowiło ponad 5% kredytobiorców. Ogólnodostępne statystyki jasno głoszą, że większość osób, które posiadają kredyt we frankach mają od 40 do 50 lat. Co czwarta osoba zmuszona jest do spłacania zobowiązań w walucie obcej. Połowa osób to mieszkańcy dużych miast, takich jak chociażby Warszawa, Poznań, Wrocław, Kraków. Co można wywnioskować na tej podstawie? Otóż frankowiczów jest naprawdę wielu- być może część z nich to nasi znajomi, co warto mieć na uwadze.

Czym są kredyty frankowe indeksowane i denominowane?

Dlaczego frankowicze mają problem? 

Dlaczego frankowicze mają problem?

Wiemy już, kim tak właściwie są frankowicze. Warto uzyskać teraz informacje na temat tego, czym są kredyty frankowe indeksowane i denominowane. W tym pierwszym przypadku kwota kredytu jest wskazywana w polskiej walucie. To właśnie w niej spłacane jest zobowiązanie. Jego wysokość zależna jest od kursu waluty obcej, a w wyżej opisywanym przypadku jest to oczywiście frank szwajcarski. Takie powiązanie z kursem franka sprawia, iż frankowicze nadal spłacają zobowiązania, które przekraczają kwoty otrzymane od banków, pomimo wieloletniego już spłacania kredytów. 

Jeśli chodzi o kredyty denominowane, to ich wartość w umowie wskazana jest we franku szwajcarskim. Po przeliczeniu na złotówki środki uruchamiane są w polskiej walucie. Jeśli zdecydujemy się na taki rodzaj kredytu, wówczas frankowicze mogą dokonać spłat rat kredytu w polskiej walucie, po uprzednim przeliczeniu według kursu wymiany walut, który ustalany jest bezpośrednio przez bank. Na podstawie powyższych informacji możemy zatem zauważyć, że wraz ze wzrostem kursu wysokość rat zwiększyła się, a to oznacza większe zadłużenie pożyczkobiorców. 

Ile na dzień dzisiejszy wynosi zadłużenie frankowiczów w Polsce?

Nie da się ukryć, że zadłużenie wielu frankowiczów jest naprawdę duże. Jakiego rzędu są to wartości? Otóż jeśli zwrócilibyśmy uwagę na ogólnodostępne dane, które udostępniane są przez BIK (Biuro Informacji Kredytowej), wówczas zauważylibyśmy, że pod koniec grudnia 2019 roku wartość portfeli mieszkaniowych wynosiła ponad 100 mld złotych. Jeśli chodzi o wartość zadłużenia w CHF, to spadła ona o 5% w stosunku do roku poprzedniego. Utrudnieniem nie był kurs franka, który umocnił się o 11 groszy. Straty finansowe dotknęły właściwie każdego frankowicza, niezależnie od tego, jaka kwota kredytu została zaciągnięta. Bezpośrednią przyczyną tego zjawiska był kryzys gospodarczy- miał on miejsce dokładnie w 2009 roku. Warto również mieć na uwadze krach walutowy z 2015 roku. Wydarzenia te sprawiły, że wysokość kredytów wzrosła nawet kilkukrotnie. Ogólnodostępne statystyki ukazują, że są oni zmuszeni do oddania nawet 4 razy więcej niż pierwotnie pożyczyli.

Szczególnie polecamy:

Jakie problemy występują w związku z wzięciem kredytu frankowego? 

Wiele osób zastanawia się, dlaczego tak właściwie frankowicze mają tak wiele problemów. Jednym z rzeczywistych kłopotów są niezrozumiałe i bardzo często absolutnie niedozwolone. Dokumenty te były konstruowane w sposób nieuczciwy. Co to oznacza z praktycznego punktu widzenia? Otóż stosowano takie klauzule, które naruszają interesy kredytobiorców. Warto również wspomnieć o tym, że franki przeliczane były na złotówki po niekorzystnym kursie. Jak wspomnieliśmy w poprzednich akapitach, wysokość zadłużenia jest uzależniona od tego, jaki kurs posiada waluta, a także jaki jest sposób przewalutowania. Warto mieć świadomość tego, że banki na własną rękę ustalają, jaka jest wysokość kursu. Regularnie dochodzi do ich zmiany, w konsekwencji wysokość zobowiązań zmienia się. Na uwagę zasługuje też kontrowersyjne naliczanie odsetek. W dokumentach często może brakować informacji w zakresie tego, od jakiej kwoty odsetki są naliczane. Osoby, które są zadłużone błędnie zakładają, że odsetki są naliczane od kwoty otrzymanej. 

Odfrankuj.ORG kancelaria frankowa
ul. Kaszubska 53/3
70-226 Szczecin
532 395 444
www.odfrankuj.org
Pomoc | przy | kredycie
ul. Kaszubska 53/5
70-226 Szczecin
664 954 550
www.pomocprzykredycie.pl

Możesz również polubić…